Lusławicka orkiestra talentów

Img_3-kopia
Zakończyła się kolejna edycja Mistrzowskich Warsztatów Orkiestrowych dla najbardziej utalentowanych młodych muzyków. W dniach 27 kwietnia – 4 maja 2014 już po raz czwarty w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego spotkali się muzycy Lusławickiej Orkiestry Talentów. Orkiestrę tworzą najlepsi uczniowie klas skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu z całej Polski – laureaci ogólnopolskich przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. Naszą szkołę reprezentują skrzypaczki Julia Aksentowicz i Dominika Kubera.
W ramach dwuletniego projektu młodzi muzycy po raz kolejny zaprezentowali się na scenie Lusławickiego Centrum i innych salach koncertowych w Polsce. Orkiestra miała już okazję dzielić scenę m.in. z Anne-Sophie Mutter z zespołem Mutters Virtuosi, Camerata Silesia oraz kwartetem Apollon Musagete podczas uroczystej inauguracji działalności Centrum w Lusławicach. W maju Lusławicka Orkiestra Talentów włączyła się w obchody 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej występując podczas trzech koncertów:
- 1 maja w Krakowie na Rynku Głównym , orkiestra otworzyła oficjalne obchody rocznicy,
- 2 maja w Lusławicach – Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego,
- 4 maja w Warszawie młodzi muzycy wystąpili w Teatrze Wielkim Opery Narodowej.
Również tym razem Orkiestra Talentów znalazła się w gronie najlepszych muzyków. W Teatrze Wielkim Opery Narodowej towarzyszyli skrzypaczce - Agacie Szymczewskiej z którą wspólnie wykonali m.in. Wiosnę z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego. Na każdym koncercie tłumnie zgromadzona publiczność dziękowała młodym muzykom za występ podwójnymi owacjami na stojąco, prosząc o bisy. Było to ogromne przeżycie nie tylko dla wykonawców.
Wielką niespodzianką medialną dla młodych muzyków było nagranie reportażu dla telewizji TVN. Transmisja już wkrótce !!!

Alicja Aksentowicz