Debiuty Najmłodszych Smyczkowców

debiuty_2016_03

W sali głównej Muzeum Miejskiego, 13 marca 2016r., odbyła się XIII edycja koncertu " Debiuty Najmłodszych Smyczkowców". Do Nowej Soli przyjechało 20 bardzo młodych adeptów gry na skrzypcach i wiolonczeli (od 6-latków do 10-latków). Pierwszy raz zaprezentowały się harfistki, z jedynej w Województwie Lubuskim klasy harfy z Zielonej Góry.
Koncert rozpoczęła muzyczna zagadka w wykonaniu Tria " Forte" w składzie : Kasia Zych, Ania Kołodziej i Maja Sebastianowicz. Uczestnicy Debiutów mieli za zadanie określić metrum utworu zagranego przez Trio. Jak okazało się później, nie było to proste zadanie.
Występy Najmłodszych Smyczkowców otworzył wiolonczelista Karol Skoczylas z Nowej Soli. Wśród kolejnych występów usłyszeliśmy reprezentantów szkół muzycznych ze Wschowy, Szprotawy, Krosna Odrzańskiego, Żagania, Zielonej Góry i Nowej Soli. Nowosolską szkołę reprezentowali Oliwia Hrebeniuk, Karol Skoczylas, Aleksandra Jurek.
Na zakończenie Debiutów wystąpiła z minirecitalem " Mistrz i uczeń " Pani Anna Blum - harfistka Filharmonii Zielonogórskiej, nauczycielka gry na harfie i Benedicte Langrand z Francji,obecnie uczennica Bydgoskiej OPSM II stopnia w klasie Pani Anny Blum.
Na zakończenie koncertu odbyło się losowanie nagrody specjalnej, za prawidłową odpowiedź na muzyczną zagadkę. Nagrodę otrzymał Antoni Krzyśków z Zielonej Góry. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył Pan Dyrektor Jerzy Szynder oraz puzzle i słodki upominek. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród!
Młodym Artystom gratulujemy i życzymy pięknej przygody z muzyką...Rodzicom życzymy wytrwałości i uśmiechu przy codziennym "pilnowaniu" talentu pociech! Gratulacje dla nauczycieli i akompaniatorów, za wysiłek i pasję w kształtowaniu młodych muzyków.
Serdeczne podziękowania składamy Panu Dyrektorowi Muzeum dr Tomaszowi Andrzejewskiemu i Pracownikom Muzeum, za możliwość zorganizowania koncertu i wspaniałą atmosferę!

Małgorzata Tofilska